Waluty w grze – poradnik Ferengi

Autor: Dr Bobaz

[qsc title=’Wprowadzenie i Kredyty Energetyczne (EC)’]W wasze ręce oddajemy informator i przewodnik po walutach stosowanych w Star Trek Online. Mamy nadzieję, że przybliży on Wam różnorodne środki płatnicze w STO.

Aktualnie w grze dostępne jest pięć walut- Kredyty Energetyczne, Dilitium, Latinum, Fleet Marks i Fleet Credits. Stan swojego konta możesz sprawdzić otwierając okno inwentarza (domyślnie klawisz „i”) i klikając zakładkę Assets.

Kredyty Energetyczne (Energy Credits – EC)

Pomimo, że Federacja Zjednoczonych Planet dawno wyzbyła się żądzy i pociągu do pieniądza, i nie stosuje już materialnych środków płatniczych, wiele innych imperiów, organizacji i światów ciągle używa twardej waluty. Zamiast pieniędzy w Federacji stosuje się jednostki limitów wykorzystywania i pozyskiwania dóbr – kredyty.

W Star Trek Online podstawowym środkiem płatniczym są kredyty energetyczne. Reprezentują one ilość energii, którą trzeba zużyć na replikację niezbędnych elementów. Mając do dyspozycji technologię replikacji, pozwalającą stworzyć zdecydowaną większość materiałów i przedmiotów, energia to jedyny wydatek.

EC służą do płacenia za powszechne przedmioty l usługi. Najważniejsze zastosowania to:

 • Kupowanie przedmiotów od sprzedawców na planetach i stacjach kosmicznych.
 • Replikowanie przedmiotów w replikatorze na Twoim statku.
  Dostęp do replikatora uzyskasz otwierając okno inwentarza (domyślnie klawisz „i”) i naciskając przycisk „replicator” – musisz jednak znajdować się w kosmosie.
 • Wyszkolenie nowych umiejętności
 • Zmiana imienia oficera
 • Zmiana imion i nazwiska postaci. Uwaga – za zmianę nicka (imienia widocznego przed znakiem „@”) płaci się za pomocą Cryptic Points.
 • Usługi krawieckie, fryzjerskie i zmiany wyglądu kapitana oraz jego załogi – krawców spotkasz na stacjach kosmicznych i w większości stref socjalnych.
 • Zmiana nazwy okrętu, jego numeru identyfikacyjnego lub dodanie sufiksu literowego.
 • Zmiana konfiguracji (wyglądu) okrętu. Konfiguracje zmienić można w stoczniach, które znajdują się między innymi w ziemskim doku czy na Deep Space Nine.
 • Jest to podstawowa i jedyna waluta na aukcjach (Exchange).

Prawdopodobnie największe znaczenie na obrót kredytami mają aukcje. Tutaj najszybciej wydasz duże ilości EC, możesz też sporo zarobić. Dostęp do aukcji można uzyskać z terminali w większości stref socjalnych, na stacjach kosmicznych i w Battle Group Omega.

Nie licząc Exchange, kredyty energetyczne pozyskuje się przede wszystkim jako nagrody za ukończone epizody i misje. Poza tym każdy udział w potyczce PvP lub misji Fleet Action nagradzany jest między innymi EC. Uzyskasz je też sprzedając zdobyte przedmioty u sprzedawców lub pozbywając się ich w replikatorze. Cena sprzedaży przedmiotów u sprzedawców jest równa połowie ich wartości, a ilość pozyskanej energii z replikatora wynosi około 40% ich wartości w EC.

Exchange – aukcje

Jak handlować – kilka porad i sugestii dotyczących handlowania na aukcjach. Większość z nich to niemalże truizmy, ale mam nadzieję, że pomogą w racjonalnym kształtowaniu rynku.

 • Unikaj sprzedawania na aukcjach przedmiotów, które można kupić od sprzedawców. Dotyczy to przede wszystkim przedmiotów białych (common), o nieparzystych stopniach (Mk).
 • Przedmioty początkowe, które otrzymujesz wraz z pierwszym statkiem są bezwartościowe. Nie próbuj ich sprzedawać, szkoda czasu. Jeśli żal ci ich wyrzucać, użyj replikatora.
 • Zwracaj uwagę na to ile kredytów mogą mieć potencjalni kupcy na danym etapie gry – zwykle mniej więcej tyle ile Ty (nie licząc dużych wydatków, które mogłeś ponieść). Bierz jednak pod uwagę to, że bogatsi gracze kupują czasem wyposażenie dla swoich nowszych postaci.
 • Rzadszy sprzęt jest więcej wart. Ale mierz siły na zamiary, ile czasu trzeba zużyć na zdobycie nieczęstego przedmiotu (zielonego), a ile na zdobycie bardzo rzadkiego (fioletowego). Przedmiot będący nagrodą z misji wymaga minimalnego wysiłku!
 • Najważniejsza sprawa – sprawdź ceny u konkurencji. Jeśli przebijesz ich cenę znacząco, szanse że ktoś kupi twój towar są minimalne. Jeśli chcesz szybko dobić targu, staraj się ustawiać ceny niższe niż konkurencja.
 • Na aukcjach można (paradoksalnie) handlować oficerami (Bridge Officers), trudno jednak ocenić ich wartość. Nie przesadzaj z zerami, a dobrej jakości oficer, z umiejętnościami wyjątkowymi i specjalnymi lepszymi cechami sprzeda się szybko i skutecznie.

Następny rozdział