Specjalizacje

Rozszerzenie do Star Trek Online o nazwie „Delta Rising” wprowadziło do gry nieznany wcześniej element, czyli „specjalizację”. Jest to forma rozwoju postaci dostępna od poziomu 50, całkowicie niezależna od głównego drzewka skilli.

Pomiędzy 50 a 60 poziomem – co każdy level – gracz otrzymuje punkt specjalizacji, który może wykorzystać na „zakup” jakiejś pasywnej lub aktywnej umiejętności w jednym z dostępnych drzewek specjalizacji. Po osiągnięciu poziomu 60 można dalej rozwijać specjalizację. Grając normalnie i zdobywając doświadczenie (Experience) poziom gracza stoi w miejscu, ale punkty specjalizacji wpadają tak samo, jak wcześniej.

B3OSGTP.jpg

Łącznie we wszystkich trzech drzewkach specjalizacji jest 60 umiejętności do zdobycia, ale ta liczba może się zmienić w przyszłości. Twórcy gry z pewnością będą dodawać nowe drzewka.

Co dają drzewka specjalizacji?

Na początek otrzymaliśmy trzy drzewka podzielone na dwa typy: Primary i Secondary. Można wszystko zobaczyć w oknie gracza (klawisz „U”) w zakładce „Specializations”:

d4WNlfA.jpg
Okno specjalizacji – informacje o umiejętnościach z drzewka „Pilot”

W lewej części okna widać listę drzewek. W prawym górnym rogu znajduje się kontrolka pozwalająca włączyć umiejętności z danego drzewka. Same umiejętności są wyświetlone na środku – widać, że istnieją pewne zależności pomiędzy umiejętnościami (niektóre umiejętności muszą być wybrane przed innymi). W prawym dolnym rogu można zobaczyć ilość punktów specjalizacji, która pozostała do wykorzystania.

Aktualna lista drzewek:

  • Primary
    • Intelligence Officer – jak na razie jedyne drzewko typu „Primary”. Można tam znaleźć umiejętności pozwalające znaleźć i wykorzystać słabe punkty u wroga (czytaj: wzmocnić atak z flanki, podnieść celność, itd.).
  • Secondary:
    • Commando – usprawnienia w walce naziemnej (np. zmniejszenie cooldown dla umiejętności, bonusy dla sprintu i trybu celowania),
    • Pilot – umiejętności kosmiczne zwiększające manewrowość.

W dowolnej chwili mogą być użyte umiejętności tylko z jednego drzewka Primary i jednego Secondary.

Ostatnią informacją wartą odnotowania jest to, że za wydanie sporej ilości punktów specjalizacji w drzewku dostajemy dodatkowe bonusy, np. traity statku.

Jak zdobyć doświadczenie?

Doświadczenie, a więc i punkty specjalizacji, zdobywa się podczas gry. Prosta konkluzja jest taka, że trzeba grać i wykonywać misje, ale są sposoby, żeby to doświadczenie powiększało się nieco szybciej.

Sposób aktywny: walka w systemie Argala, w sektorze Vyntadi, w kwadrancie Delta. Dlaczego tam? Bo misja jest stosunkowo krótka, a można tam zabić dużą ilość wrogów. Sposób interesujący szczególnie wtedy, gdy ma się grupę 5 graczy, a poziom trudności gry będzie ustawiony na „Elite”.

Sposób pasywny: misje DOFF. Szczególnie interesujące są misje w kwadrancie Delta, które trwają 12 godzin i dają za jednym zamachem nawet 17 tysięcy punktów doświadczenia przy krytyku (to aż 1/10 wymagań na jeden punkt specjalizacji). Misje są losowane i nie ma pewności, że się je znajdzie, ale prawie codziennie można tam znaleźć od jednego do czterech zadań.

X3t6YE5.jpg
Wynik misji DOFF z nagrodą w postaci 17 tysięcy punktów doświadczenia.