Słownik skrótów i pojęć

Poniżej znajdziecie skróty i pojęcia często używane w grze.

AOEArea of Effect – Pole rażenia. Może być użyte do opisu kosmicznych lub naziemnych umiejętności albo broni, które mają pewien zasięg/promień rażenia.
DOT Damage over time – obrażenia zadawane przez okres czasu
DPSDamage per second – obrażenia na sekundę. Po tym oceniamy efektywność broni.
BoP Bird of Prey – Klingońska klasa okrętów.
BO / BOff Bridge Officer – oficer mostka
DOff Duty Officer – oficer dyżurny – Pierwszą partię oficerów otrzymujemy po osiągnięciu poziomu 6. Ich praca pomoże Wam w rozwoju oraz jest jednym ze źródeł rudy dilitium. Więcej na ich temat tutaj.
PUGPick up group – losowa grupa (team) np. w trakcie bitw na Arenie.
PvE Player vs Environment – część gry gdzie użytkownik gra przeciwko wygenerowanemu środowisku i wrogom kierowanym przez komputer, np. epizody, STF czy część misji dziennych.
PvP Player vs Player – gracz przeciwko graczowi – walka z żywym przeciwnikiem np. na Arenie.
KDFKlingon Defence Force – Klingońskie Siły Obronne (KSO)
FED – Federacja
FPS First Person Shooting mode – tryb pierwszoosobowy. Gdy jesteśmy na misji naziemnej (Ground) po wciśnięciu „B” przechodzimy do trybu walki (Battle Mode) gdzie możemy celować w przeciwników i zadawać obrażenia. Po wciśnięciu „X” (w trybie „B”) otrzymujemy tryb snajperski – duży celownik, przybliżone cele. Dodatkowo „C” pozwala nam klęknąć jeśli tak nam jest wygodniej celować. Bardzo miłe ułatwienie zwłaszcza jak mamy karabin (rifle).
Tribble up – głaskanie/mizianie/czochranie tribbla. Gdy tribble znajduje się w ekwipunku „użycie go” spowoduje uzyskanie buffa na pewien okres czasu. Tribble się nie zużywa, a znajdziecie je po drodze w różnych skrzyniach. Uwaga na jedzenie: położone obok tribbla w ekwipunku sprawia, że futrzaki zaczynają się rozmnażać, a Wasza wolkańska herbata i klingoński gagh znikać. 😉

Chat

LFGLooking for group – Szuka grupy
LFMLooking for more – Szuka więcej członków grupy.
RrB/BIO – przerwa na WC 😉
BRBBe right back – Zaraz wracam. Po polsku z/w lub zw.
BBSBe back soon – Wracam za jakiś czas.
BBLBe back later – Będę później.
Relog -Przelogowanie na inną postać.
Alt – inna (alternatywna) postać gracza.
LLAP – Live long and prosper. 😉

Lokacje

ESDEarth Space Dock – Ziemska Stacja Kosmiczna (System Sol, Sektor Vulcan, Blok Sirius) – tu właśnie zaczynamy przygodę – no chyba, że jesteśmy wojownikiem Imperium. 😉
SFAStarfleet Academy – Akademia Gwiezdnej Floty (System Sol, Sektor Vulcan, Blok Sirius)
K7 – Stacja Kosmiczna K7 (Sektor Aldebaraan, Blok Eta Eridiani)
DS9 – Stacja Kosmiczna Deep Space 9 (Sektor Bajor w Bloku Beta Ursae).
MA Memory Alpha – System w sektorze Tenebia, bloku Alpha Centauri. W Oryginalnej Serii znany jako baza wszelkiej wiedzy. W STO służby jako miejsce badań i rozwoju (tzw Research & Developement – R&D), czyli craftingu. Umożliwia budowę nowych komponentów dla statków oraz broni czy osobistego wyposażenia na coraz wyższym poziomie zaawansowania.

Misje

DSE Deep Space Encounter – potyczka w przestrzeni
CECrystaline Entity – Krystaliczna Istota (Sektor Tenebia w Bloku Alpha Centauri). Bardzo trudna misja wymagająca przynajmniej 12 uzdolnionych graczy. Uważana za najtrudniejszą misję w STO.
STFSpecial Task Force – Specjalne misje dla drużyn od poziomu 45+.
ISE – STF Infected Space Elite (Infected: The Conduit)
CSE – STF Cure Space Elite (The Cure Found)
KASE – STF Khitometer Accord Space Elite (Khitomer Vortex)
HSE – STF Hive Space Elite (Hive Onslaught)
IGE – STF Infected Ground Elite (Infected: Manus)
CGE– STF Cure Ground Elite (The Cure Applied)
KAGE – STF Khitometer Accord Ground Elite (Khitomer In Stasis)
HGE – STF Hive Ground Elite (Into the Hive)
UGC – User generated content – Misje tworzone przez graczy (znane także jako Community Missions).

Waluty – więcej o nich w poradniku Ferengi

ECEnergy Credits – Kredyty energetyczne – podstawowa waluta w grze. Wielu sprzedawców właśnie jej wymaga, używana w handlu między graczami. Pozyskiwana z misji bądź ze sprzedaży przedmiotów lub odzyskiwania w replikatorze.
DilDilithium – Dylit, dwulit, dalafijum 😉 – w świecie Star Treka używane do napędu statków i okrętów. W STO to waluta z wyższej półki potrzebna do zakupu rzadkich i bardzo rzadkich przedmiotów oraz umożliwiająca kupno Cryptic Points (C-Points) od innych graczy po zmiennym kursie. Surowcem zdobywanym przez graczy jest ruda (Dilithium Ore), która zmieniamy we właściwą walutę poprzez rafinację. Dziennie można poddać rafinacji 8000 jednostek rudy.
GLP Gold Pressed Latinum – waluta do kupna wyjątkowych przedmiotów. Możliwa do zdobycia podczas gry w Dabo na DS9 albo na stacji Drozana (Sektor Donatu w bloku Eta Eridiani). Na DS9, w barze Quarka spotkacie kupca, który zamiast za EC sprzedaje przedmioty właśnie za latinum. Pamiętajcie o Zasadach Zaboru! 😉
FMFleet Marks
FCFleet Credits
RMRomulan Marks
OMOmega Marks
BNPBorg Neural Processor

Autorzy: Archarachne, Melnikor, Piotr