Pytania początkujących (F.A.Q.)

 • Gdzie jest Sulu?
  Akirę Sulu można znaleźć w pokoju admirała w Earth Space Dock. Znajduje się on tuż za jego plecami.
 • Jak mogę dotrzeć do ….?
  Po wciśnięciu M pokazuje się Area Map. Zmień zakładkę na Galaxy Map, sprawdź którędy musisz tam lecieć. Po dotarciu do bloku docelowego z kolejnej zakładki System List wybierasz system do którego chcesz się udać i autopilot sam cię naprowadzi. Czasem trzeba pilnować tylko odpowiedniej wysokości.
 • Po diabła mi research samples i inne rzeczy uzyskiwane z anomalii?
  Służą one do craftingu rozmaitych itemów. Po osiągnięciu poziomu 4 dostaniesz misję Scientific Mandate, która każe Ci się udać do Memory Alpha. Tam wszystko zostanie ci wyjaśnione.
 • Jak mogę zresetować skille?
  Jeśli posiadasz tylko darmową subskrypcję (srebrną), to musisz kupić najpierw Captain Retrain Token za 400 CP (zakładka Services). Jeśli masz złotą subskrypcję co 10 poziomów dostajesz go za darmo. Następnie należy udać się do Skill Trainera, który jest na prawie każdej stacji. W Earth Space Dock jest to Lt. Cmdr. Okret. Znajduje się on w samym centrum stacji.
 • Jak mogę zmienić wygląd i ubranie?
  Skontaktuj się na przykład z krawcem Ghemik Telurem w Requisitions area (strefa żółta obok baru) w Earth Space Dock. Jest on oznaczony czerwonym znaczkiem nad głową. W innych stacjach oczywiście też można spotkać jego odpowiedników. 
  Jeśli masz już zapisany więcej niż jeden strój, możesz go zmienić w każdej chwili, klikając prawym przyciskiem myszy na portrecie postaci i wybierając „change uniform”. Możesz też ukryć pancerz i Kit – w ustawieniach postaci dostępnych pod klawiszem „U” klikasz na nie prawym przyciskiem i wybierasz opcję „Hide From Costume”.
 • Gdzie mogę rekrutować lub przetrenować moich oficerów mostkowych?
  Personel zajmujący się oficerami znajduje się w dolnej części sekcji niebieskiej Earth Space Dock. Nie opłaca się jednak rekrutować samemu oficerów na początku. Wraz z lvlowaniem dostaniesz bardzo szybko załogę.

  Więcej informacji na temat załogantów w artykule: Bridge Officers – załoga mostka

 • Kim są Duty Officers i skąd mogę ich dostać?
  Duty Officers – załoga okrętu
 • Kiedy dostanę nowy statek?
  Za każdym awansem na wyższy stopień aż do rangi admirała dostaniesz token, który można wymienić na odpowiadający twojej randze statek. Statki można też kupować za dilithium.
 • Gdzie mogę wybrać/kupić nowy statek?
  Oficer zajmujący się sprzedażą statków znajduje się w sekcji czerwonej. Aby się do niego dostać musisz użyć turbolifta do stoczni, która znajduję się w pomieszczeniu sąsiadującym z gabinetem admirała. Starship Requisitions Officer stoi poniżej schodów, po prawej, z lewej strony biurka. Teraz wystarczy zmienić swój domyślny statek na nowo zakupiony.
 • Jak mogę zmienić mój domyślny statek?
  Porozmawiaj z Ensign Obinem w stoczni, przed schodami. Opis jak tam trafić w punkcie wyżej.
 • Jak mogę zmienić wygląd statku lub nazwę?
  Wygląd zmienisz u Dirz Raxxa w stoczni. Stoi na lewo od wejścia do turbolifta. Wybierając Advanced możesz zrobić mix dostępnych modeli. Aby zmienić nazwę wciskasz „U”, wybierasz statek i opcję Rename znajdującą się na dole. Pierwsza zmiana nazwy i wyglądu jest darmowa.
 • Kiedy dostanę nowe umiejętności?
  Umiejętności dostajesz wraz ze wzrastającym lvlem. Aby sprawdzić najbliższe kliknij na pasek doświadczenia (xp) znajdujący się na samej górze ekranu. Wyświetli się lista nagród. Umiejętności znajdują się domyślnie pod klawiszem „P”.
  Awansowanie
 • Dlaczego osłony mi się nie regenerują?
  Z okrętów najlepszą regenerację mają okręty naukowe (modyfikator bodajże 1,15 do osłon). Potem krążowniki (mają osłony bez modyfikatora) i na końcu eskortowce (modyfikator 0,85).

  Jeżeli chodzi o pola, to najszybciej regenerują się osłony regenerujące (Regenerative), Standardowe, potem Odporne (Resilient) i Covariant. Najwolniej regenerują się osłony typu Paratrinic ale są też one najsilniejsze pod względem mocy, regeneracja standardowa to coś koło 90 HP/s . Do tego dochodzą modyfikatory jeżeli osłony są „kolorowe” (typy uncommon, rare, very rare czyli zielone, niebieskie, różowe). Każdy modyfikator [Reg] zwiększa szybkość regeneracji. Najszybciej więc regenerować się będą pola Regeneracyjne, różowe z modyfikatorem [Reg]x3.

  No i na koniec zostaje moc przydzielona do osłon. Przy 50pkt (standardowe ustawienie na starcie) regeneracja wynosi 100% wartości wymienionej w opisie pól. Każdy 5 pkt ponad to powiększa szybkość regeneracji. Przy 125 pkt (maksimum) osłony regenerują się dwa razy szybciej.

  Do tego dochodzą rzecz jasna jeszcze różne egzotyczne modyfikatory, typy osłon etc. które można zdobywać na misjach.
  Odpowiedź by Zarathos, poprawka by Reyden

 • Jak włączę ….?
  Na lądzie/w przestrzeni
  W – Do przodu/dziób w dół
  S – Do tyłu/dziób w górę
  A – obrót w lewo
  D – obrót w prawo
  Q – ruch w lewo/zmniejsz prędkość
  E – ruch w prawo/zwiększ prędkość
  R – /cała naprzód
  SHIFT+R – bieganie/pełna impulsowa
  TAB – Następny cel
  U – Okno Statusu
  I – Okno Inventory
  O – Okno Społeczności
  P – Umiejętności (na lądzie nie widać tych z przestrzeni i odwrotnie)
  L – Logi
  K – Skille
  J – Overview (Main Jurnal Window)
  H – Wyciągnięcie broni  
  X – TPS (większe obrażenia)
  Z – Zmiana broni
  C – Kucanie
  V – Scan
  B – FPS (pojawia się celownik)
  M – Mapa
 • Czy żeby strzelać muszę cały czas klikać?
  Możesz ustawić autoatak. Podstawowe jego opcje znajdują się w Game Menu (klawisz ESC) > Options > Controls. Potem wystarczy tylko nacisnąć prawym przyciskiem myszy na każdą broń, aż podświetli się na zielono. Jeśli ten sposób nie działa po kliknięciu użyj komendy /defaultautoattack 1
 • Co to dilithium/energy credits?
  Waluty w grze – poradnik Ferengi
 • Co to są STFy?
  Specjalne misje dla drużyn od poziomu 45.
  Więcej o STF
 • Co oznacza skrót ….?
  Słownik skrótów i pojęć
 • Czym różni się broń X od Y?
  Przewodnik po uzbrojeniu okrętów
 • Jak rozdawać skille?
  Planowanie umiejętności
 • Czym różni się konto srebrne od złotego?
  Konto złote a konto srebrne
 • Czym różnią się okręty?
  Jak wybrać okręt