Pierwsze kroki w Star Trek Online

Autor: Piotr

Inni gracze

Star Trek Online to gra MMO, więc rzeczą naturalną jest możliwość interakcji z innymi graczami. Często spotkacie ich przechadzając się po ziemskim doku, Akademii i pozostałych lokacjach, będą też przemierzać przestrzeń w swoich okrętach obok Was. Tutaj powiemy Wam, jak się z nimi komunikować, wspólnie wykonywać misje i jakich zasad przestrzegać.

Komunikacja

Podstawową formą komunikacji jest chat. Jego ustawienia (klawisz ESC -> Chat Settings) pozwolą Wam dostosować przydatne funkcje. Omówienie ich wszystkich znajdziecie w naszym poradniku, ale najważniejsze to:

  • Zakładki (Tabs) – umożliwią Wam wybór, jakie informacje będziecie w danej chwili otrzymywać i które rozmowy obserwować.
  • Kanały (Channels), inaczej pokoje chata – tu będziecie rozmawiać. Jeśli szukacie polskich graczy, to od razu dodajcie kanał STOnline.pl (wpiszcie nazwę i kliknijcie Add).

Gra w grupie

Wykonywanie misji wspólnie z innymi graczami wymaga utworzenia drużyny. Można to zrobić poprzez menu dostępne po kliknięciu prawym klawiszem myszy na nick gracza na chacie, jego postać lub okręt. Otrzymując zaproszenie do grupy, zostaniecie zapytani o chęć zrównania poziomów z dowódcą drużyny – to istotne w przypadku wykonywania misji przez graczy z różnymi poziomami. Opcja ta na czas wspólnych działań zrówna Wasze statystyki z dowódcą, ale jej działanie pozostawia nieco do życzenia – by uniknąć problemów, pilnujcie, by każdy gracz zatwierdził zrównanie poziomów zanim wejdziecie do lokacji misji.

teamvw.jpg

Ta metoda tworzenia drużyn najlepiej sprawdza się w misjach fabularnych i w strefach takich jak Nukara Prime czy New Romulus. W zadaniach typu Special Task Force i Fleet Action używać będziecie systemu PvE Queue dostępnego pod minimapą.

pveh.jpg

Nie zapominajcie przełączać chata na kanał Team.

Zasady dzielenia się łupem

Rzadsze przedmioty zdobywane po pokonaniu wrogów dotąd trafiały od razu do Waszego ekwipunku. Podczas gry w drużynie będzie inaczej. Zazwyczaj zielone i lepsze itemy zebrane przez któregoś gracza wywołają okienko z trzema opcjami. To, którą opcję wybierzecie, zadecyduje o tym, kto otrzyma dany item. Oto jak to działa:

  • Need – opcja ta ma najwyższy priorytet. Stosować ją powinniście, gdy dany przedmiot jest Wam potrzebny w grze i zamierzacie go używać.
  • Greed – ta opcja jest brana pod uwagę tylko jeśli nikt nie wybrał Need. Stosujcie ją, chcąc przeznaczyć zdobyty przedmiot na sprzedaż.
  • Pass – rezygnacja z przedmiotu.

needgreed.jpg

Powyższe zasady zna chyba każdy gracz MMO i warto o nich pamiętać. Co prawda grając z obcymi ludźmi, nierzadko zauważycie, że ich nie stosują, przez co i Wy czasem tego nie będziecie robić, ale w gronie znajomych czy u nas na kanale STOnline.pl ciągłe „needowanie” cennego sprzętu narazi Was na nieprzyjemności.

Poprzedni rozdział