Open hailing frequencies – komunikacja za pomocą chatu

Star Trek Online jak przystało na MMO zrzesza tysiące graczy, a jak wiadomo podstawą gry w grupie jest komunikacja. Cryptic w tym celu udostępnił graczom dwa wbudowane w grę narzędzia: czat tekstowy oraz komunikator głosowy. W poniższym artykule zajmę się opisem tego pierwszego.

Okno czatu, znajdujące się domyślnie w lewym dolnym rogu ekranu, można podzielić na trzy główne elementy:
 

mf9O0Zl.jpg

Lista zakładek, zwana przez niektórych również „belką czatu”, umożliwia szybkie przechodzenie pomiędzy konfigurowalnymi zakładkami (o tym za chwilę)
Okno główne, to tu wyświetlane są wszystkie rozmowy i komunikaty.
Pole tekstowe, to tu wpisujemy własne wypowiedzi, a przyciskiem po lewej wybieramy na jakim kanale ma być ona nadana.
Funkcje dodatkowe, np. emoty.

Za tą typową powierzchownością kryją się jednak możliwości niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Kliknąwszy prawym klawiszem myszy na Liście zakładek lub wciskając ESC => Chat settings, otwieramy okno z ustawieniami czatu.

W pierwszym panelu „Tabs” mamy możliwość zarządzania poszczególnymi zakładkami.

3SCctot.jpg

W polu „Tab name” możemy zmienić nazwę obecnie wybranej zakładki z listy po lewej. „X” z prawej strony zakładki służy do jej usunięcia.
Pod listą zakładek znajduje się przycisk Add New Tab – tworzy on nową pustą zakładkę. Z kolei u góry znajduje się przycisk pozwalający na stworzenie nowego okna czatu – Add New Window. Opcja ta umożliwia niejako posiadanie otwartych równocześnie dwóch zakładek, każdej w innym oknie.

W każdej zakładce można ustalić inny zestaw kanałów (Channels), jakie mają się w niej wyświetlać. Wykonalne jest to dzięki spisowi kanałów widocznemu w prawej części okna. Lista u góry (Game channels) zawiera wszystkie kanały stworzone domyślnie przez Cryptic, natomiast lista pod nią (Custom channels) kanały utworzone przez samych graczy.

Wybór czy treści z danego kanału mają być wyświetlane czy też nie sprowadza się to zaznaczenia „ptaszka” na lewo od jego nazwy. Kwadracik z prawej natomiast pozwala ustalić w jakim kolorze mają one być widoczne. Dobór charakterystycznej kolorystyki pomaga w rozróżnieniu kto i gdzie pisze w przypadku większej ilości kanałów w danej zakładce.

Drugi panel „Channels” daje możliwość dołączenia lub stworzenia nowego kanału.
 

hBGGRSQ.jpg

W pole „Join/Create” wpisujemy nazwę kanału, do którego chcemy dołączyć, np. STOnline.pl (publiczny kanał portalu, na który zapraszamy wszystkich polskich graczy) lub stworzyć. Zależnie czy kanał o danej nazwie już istnieje przycisk z prawej wyświetli: Join – dołączy nas do istniejącego kanału lub Create – stworzy nowy kanał o podanej nazwie z nami jako administratorem.

Poniżej znajduje się spis kanałów których jesteśmy członkami. Kolejno od lewej widać nazwę kanału, ilość osób online / ogół członków, opis kanału.

Na koniec okno z kilkoma opcjami czatu. Można do niego wejść na dwa sposoby

 • Przycisk „Chat options” na dole zakładki „Tabs”
 • ESC -> Options -> zakładka „Chat”

  Fodh99R.jpg

  Show dates – wyświetla datę napisania wiadomości
  Show times – wyświetla godzinę napisania wiadomości
  Show message category – wyświetla nazwę kanału na którym napisano wiadomość
  Show account name – wyświetla nazwę konta ( @handler) osoby piszącej wiadomość, umożliwia łatwe rozpoznawanie tzw. altów
  Filter profanity – włącza/wyłącza auto-cenzurę

  Font size – reguluje rozmiar czcionki
  Active window opacity – przeźroczystość aktywnego okna czatu
  Inactive window opacity – przeźroczystość nieaktywnego okna czatu
   
  Skróty klawiszowe dla domyślnych kanałów:
  /f – Fleet/Flotowy
  /o – Officer/Oficerski
  /p – Party/Drużynowy