Kantor

Witajcie, jestem Bek, I… Co!? Że jak? Ja pracuję dla Klingonów? A skąd to wymyśliliście? Aaaa, stopień w KSO… Nie, jestem licencjonowanym bankierem Izby Handlowej Ferengi. Pracuje jako doradca finansowy, ceny konkurencyjne… 15 sztabek złotego latinum za rozmowę. Nie macie? To mi wyp… Co? Viceadmirał? Kolega admirała Quinna? No dobrze, 50 000 kredytów energetycznych. Płatne z góry. A teraz siadajcie i słuchajcie na temat wymiany walut w kwadrantach alfa i beta.

 

Do napisania tego artykułu zainspirowały mnie jeki niektórych graczy, narzekających na brak dilitu czy kredytów energetycznych. A zmusiły prośby o darowizny. Oczywiście nie napiszę nic nowego, gracze ze stażem wiedzą wszystko co napiszę poniżej. Porady są dla nowych graczy, bo sam nigdzie nie znalazłem podobnych przeliczników

 

W STO mamy trzy główne waluty: kredyty energetyczne (EC), dilithium (dil) i ZEN. Są oczywiście inne, ale głównie napisze o tych trzech. Wydaje się, żeby mieć fajny statek, albo rzadki ekwipunek typu BtC (Bound to Character – od razu przywiązany do postaci) trzeba wydać realną kasę. A jak się ma na koncie kilkanaście milionów kredytów to do niczego nie są nam potrzebne. Nic bardziej mylnego.Zależności walutowe będę opisywać w parach. Ceny są z początku sierpnia 2013 i na pewno w przyszłości zmienią się zależności. Już teraz widać, że ZENy wciąz tanieją.

 

1. ZEN – dil

Bardzo prosta para, praktycznie bezproblemowa wymiana. Bierzemy w ekwipunku Assets i na rynku wymieniamy dil na ZENy i odwrotnie. 1 ZEN = 105 dil

110 dil = 1 ZEN

 

2a. EC – dil

Proste. Kupujemy na Exchange Contraband. Cena: 50 000 – 60 000 EC. Potem z pięcioma sztukami idziemy do Security Officera (jak ten w centrum Earth Spacedock) i bierzemy misje Doff Turn Over Confiscated Contraband. Z wyznaczonym Security Officer z Twojej załogi masz 100% szans na pomyślne jej wykonanie i dostajemy 2 000 dil. Czyli 1 Contraband jest warty 400 dil.

125 EC = 1 dil (jak kupujemy Contraband po 50k EC)

 

3a. ZEN – EC

Trzeba kupić przedmioty z C-Store i wystawić je na Exchange. Przykłady: 1 Master Key = 112,5 ZEN (nikt nie kupuje pojedynczych MK tylko po 10 sztuk) = od 1 450 000 do 1 500 000. Inne to Fleet module czy Fleet Duty Officer

1 ZEN = 13 333 EC ( jak sprzedajemy klucz za 1 500 000 EC)

 

3b. EC – ZEN

Przechodzimy przez punkt 2a (Contraband)

13 750 EC = 110 dil = 1 ZEN

 

2b. dil – EC

Tutaj też trzeba się pomęczyć, bo dilitu nie da się tak łatwo przerobić (nie zrobisz z niego Contraband). Dlatego też kupujemy ZENy i je dopiero zamieniamy na EC (patrz punkt 1).

110 dil = 1 ZEN = 13 333 EC, w przybliżeniu 1 dil = 121 EC

 

Proste, prawda? Trzeba mieć tylko uszy do interesu. Tu kupisz tanio, tam sprzedasz drożej i same pieniążki wpadną Ci do kieszeni, admirale. Tak samo jak mi. Nic nowego nie powiedziałem, a konto wzrosło mi o 50 tysiaczków. A teraz sio. Za drzwiami już czekają nowi klienci. Ten uszaty nie wygląda na kumatego, ale bardzo dzianego.

 

Zauważcie, że największą niewiadomą jest rynek Exchange. Jest niesamowicie płynny i ceny zmieniają się często z godziny na godzinę. Po prostu trzeba być upartym i czekać aż ktoś wystawi poszukiwaną rzecz taniej niż reszta. Albo wykupić te cholery zaniżające ceny i zaraz wystawić kupione rzeczy po wyższej cenie. Robiąc takie numery nawet nie trzeba wystawiać nosa z bazy by być milionerem. Tylko czy warto grać w STO dla takich rzeczy?