Chronologia Star Trek Online

Autor: fluor

[qsc title=’Rok 2384′]Federacyjne analizy wskazują, że przewrót naraził Imperium Romulańskie na zagrożenia zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Gwiezdna Flota przydziela dodatkowe okręty do strefy przygranicznej w Strefie Neutralnej i postrzega ten obszar jako główne zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności Federacji.
Po pokonaniu Tomalaka przez flotę Donatry, pretor Tal’aura odwołuje go, wybierając na swoją prawą rękę i dowódcę floty Selę. Sela, pół-Romulanka z bogatym doświadczeniem wojskowym i wywiadowczym brała już udział w kilku większych operacjach romulańskich, włączając nieudaną próbę inwazji na Wolkan i wspieranie rodu Durasa w trakcie klingońskiej wojny domowej w 2367 roku.

W podzięce za długą i lojalną służbę dla Imperium, Tomalak dostał pozwolenie udania się na emeryturę w swoich wiejskich posiadłościach na Romulusie.
Romulańska klęska pod Xantila uniemożliwiła dalsze prowadzenie wojny z Imperatorką Donatrą. Pretor Tal’aura z ociąganiem decyduje się podjąć rokowania z Donatrą, aby ustalić przebieg nowych granic i strefę neutralną, ale odrzuca propozycję mediacji z Federacji. Donatra deklaruje, że chętnie przyjmie pomoc Federacji, ale w tej kwestii poczeka na decyzję Tal’aury i wysyła admirał Taris do romulańskiej stolicy jako swoją reprezentantkę.

W dacie gwiezdnej 61602.00 Tal’aura zostaje znaleziona martwa w swoich prywatnych kwaterach. Z raportu śledczych Tal Shiar wynika, że została zaatakowana we śnie.
W stolicy wybucha lawina plotek i oskarżeń. Na liście podejrzanych są członkowie koalicji arystokracji, Tal Shiar lub agenci pracujący dla Donatry.
Donatra zdecydowanie odrzuca oskarżenia. Obwieszcza swoim obywatelom: „Walczę z moimi wrogami honorowo na polu bitwy, a nie podstępnie z nożem w nocy.” Wzywa z powrotem Taris i nakazuje jej przygotowanie się do obrony nabytków terytorialnych.

Na pogrzebie Tal’aury w Ki Baratan Sela publicznie obwinia za jej śmierć Reman i ruch zjednoczeniowy. Mówi: „Oni twierdzą, że pragną pokoju, ale sprzymierzyli się z mordercami i uzurpatorami terroryzującymi naszą planetę i prowadzącymi nas na skraj zagłady. Krew jednego pretora to za mało dla Reman. Tal’aura była ofiarą ich żądzy zniszczenia.” Ale wstrząsy w przestrzeni romulańskiej to nie jedyna wojna obserwowana z uwagą przez Gwiezdną Flotę. W dacie gwiezdnej 61829.83 na okręcie IKS Quv zaatakowanym przez Gornów ginie 207 Klingonów. Przedstawiciela króla Gornów Xrathisa utrzymują, że działanie dowódcy ich statku było samowolne, ale odmawiają wydania rozbitków z IKS Quv. W odpowiedzi kanclerz Martok wydala królewskich dyplomatów z Imperium i wysyła okręty na granicę z Hegemonią.

Rada Federacji z zadowoleniem przyjmuje ponowione zgłoszenie Bajoran i obiecuje szybką ścieżkę akcesji. Perspektywa dołączenia do Federacji i tym samym zwiększonego ruchu i handlu skłania Ferengi do otworzenia placówki dyplomatycznej i sklepu z podarkami obok baru Quarka na Deep Space Nine. Odo, pełniący obowiązki ambasadora Wielkiej Wspólnoty, spotyka się ze swoim znajomym Zmiennym Laasem na Koralis III i zaprasza go do wyprawy do kwadrantu Gamma. Laas odmawia, decydując się na dalsze poszukiwania Zmiennych z kwadrantów Alfa i Beta.

Gwiezdna Flota decyduje się oddać adroida B-4 pod opiekę Fundacji Soonga. Prototypowy android został dezaktywowany tuż po jego odnalezieniu przez Enterprise-E w 2379 r. ale przedstawiciele fundacji mają nadzieję na przywrócenie w pełni jego pozytronowego funkcjonowania.

Źródło: Star Trek Online

Poprzedni rozdział Następny rozdział