Chronologia Star Trek Online

Autor: Smiecho

Rok 2404

Gwiezdna Flota świętuje otwarcie kolejnych połączeń w federacyjnej sieci transwarp. „W obecnych ciężkich czasach ta technologia jest potrzebna bardziej, niż kiedykolwiek” mówi admirał Chakotay podczas uroczystego otwarcia kolejnego węzła transwarp w systemie Alfa Centauri. „Prędkość jest kwestią kluczową, jeśli zajdzie potrzeba odparcia ataku Klingonów lub Romulan, albo ewakuacji całej planety w przypadku jakiejś naturalnej katastrofy. Tak jak napęd warp sprawił, że gwiazdy stały się osiągalne, tak transwarp uczyni możliwym eksplorację całej galaktyki.”

Sporo czasu w roku 2404 Federacja poświęca na dostosowanie się do nowej równowagi sił w galaktyce. Rozszerzenie wpływów przez Imperium Klingonów i przywrócenie stabilności u Romulan spowodowało, że wzrosło prawdopodobieństwo iż jedna z tych sił zwróci swoją uwagę w stronę Federacji. „Jeśli nie będą to Klingoni, to będą to Romulanie. A jeśli nie Romulanie, to pewnie True Way! Zapamiętajcie moje słowa – Federacja wkrótce znajdzie się w kłopotach. I stanie się to bardzo szybko!” ostrzega Crom Neret.

Fundacja Soonga zdobywa prawny nakaz zmuszający Federację do ujawnienia miejsca pobytu i stanu wszystkich programów holograficznych. „Chcemy przejrzeć wszystkie przypadki” ogłasza adwokat Fundacji Alyssa Cogley-Shaw. „To czujące formy życia, uwięzione w niekończącej się nędzy i niewolnictwie, jak chociażby pierwsze hologramy EMH zmuszane przez 30 lat do pracy w kopalni dilithium!”

Gwiezdna Flota odwołuje się od tej decyzji stwierdzając, że wniosek jest zbyt obszerny i jednocześnie narusza prywatność oficerów Floty. „Dzielni mężczyźni i kobiety służące Federacji zasługują na odrobinę holograficznej rozrywki bez oceny prawnej” odpiera rzecznik Floty Marie Durant. „Ponieważ wszystkie, nawet zastrzeżone, użycia hologramów musiały by być odtajnione, uważamy to za skrajnie nieodpowiedzialne i bezprawne.”

Analizy prawne przewidują, że walka o prawa hologramów – podobnie jak przypadek Doktora – może się skończyć przed Najwyższym Trybunałem Federacji.

Podczas daty gwiezdnej 81753.16 kanclerz J’mpok informuje ambasadora Federacji o pradawnych roszczeniach dotyczących obszaru Hromi Cluster i otaczającej go przestrzeni, czyli miejsca użytkowanego w ostatnich dekadach przez Federację. Jednocześnie J’mpok daje Federacji trzy miesiące na ewakuacje wszystkich swoich obywateli oraz sprzętu, dodając przy tym, że nie będzie w tej sprawie negocjacji.

Według ankiety przeprowadzonej przez Federation News Service ponad 70% mieszkańców Federacji sprzeciwia się przyjęciu żądań Klingonów. „Oczywiście że nie powinniśmy nigdzie uciekać” stwierdza Cassidy Munzer, ziemski muzyk. „Musimy kiedyś powiedzieć Klingom „dosyć!”, prawda?”

Prezydent Federacji Aennik Okeg apeluje o spokój i rozwagę. „Nie walczmy w wojnie, skoro nie padł jeszcze rozpoczynający ją wystrzał” ogłasza Okeg. „Przeanalizujemy wszystkie możliwe rozwiązania pamiętając, że pokój jest najwyższą wartością.”

Imperium Romulańskie cieszy się okresem względnego spokoju, którego brakowało tam od zniszczenia rodzinnego świata Romulan prawie dwie dekady wcześniej. Pretor Sela rozstrzyga dawno rozgorzałe spory, na zgliszczach Romulusa buduje pomnik upamiętniający jego zniszczenie i powoli, bez rozgłosu zdobywa coraz większy wpływ na senat. „Używa zarówno szantażu, jak i osobistego uroku i podstępu” stwierdza wywiad Federacji na Nova Roma. „Ale prawda jest taka, że Romulanie od zaginięcia Donatry nie mieli przywódcy, który tak przyciąga do siebie ludzi.”

Poprzedni rozdział Następny rozdział