Chronologia Star Trek Online

Autor: Melnikor

Rok 2399

Po sukcesie programu podwójnego obywatelstwa Gwiezdna Flota zmienia wytyczne Akademii odnośnie kandydatów z ras sojuszniczych, ale niebędących formalnymi członkami Federacji. Tacy chętni mogą ubiegać się o nadanie podwójnego obywatelstwa, które zwolni ich z potrzeby posiadania listu polecającego od oficera Floty pełniącego rolę dowódcy.

„Jest wielu zdolnych i chętnych kandydatów, którzy nie mają dostępu do odpowiednich oficerów. Więc otwieramy dla nich drzwi.” jak wyjaśnia rzecznik Gwiezdnej Floty Marie Durant.

Liczne kandydatury Ferengich były jedną ze zmian, którą Flota odczuła w krótkim czasie. Setki z nich zainspirowane przykładem Noga i reformami społecznymi na Ferenginarze pragnęły wstąpić w szeregi Gwiezdnej Floty.

Daty gwiezdnej 76014.61 dygnitarze z najdalszych zakątków Federacji zebrali się, aby świętować otwarcie pierwszej umożliwiającej szybki tranzyt Federacyjnej linii transwarpowej, opartej na technologii Borg pozyskanej przez U.S.S. Voyager.

„Planety, które dzieliły tygodnie lotu w warp, zostaną teraz połączone w sposób jaki wcześniej wydawał się niemożliwy. Gdy załoga Voyagera powróciła z tą technologią z Kwadrantu Delta, zapoczątkowała świat, w którym pewnego dnia będzie można zjeść śniadanie na Deep Space Nine i zdążyć na popołudniowy mecz baseballa na Cestus III.” Prezydent Zjednoczonej Federacji Planet Aennik Okeg

Jednak radosne wydarzenia z początku 2399 r. szybko zostają zaćmione wydarzeniami z Imperiów Romulańskiego i Klingońskiego.

Daty gwiezdnej 76306.19 I.R.W. Alth’lndor, mający dowieźć w ciągu 32 godzin generała Teboka na posiedzenie Senatu, powiadamia Nova Rome o niewyjaśnionych awariach kilku systemów. Problemy jednak nie mają wpłynąć na czas podróży. Generał Velal oferuje wysłanie innego okrętu na spotkanie Alth’lndor, jednak Tebok zapewnia go, iż inżynierowie Alth’lndor wierzą, że przyczyną problemów jest wirus i powinien on zostać usunięty z pokładowego komputera w najbliższym czasie. Dwie godziny później Alth’lndor wychodząc z warp nadaje wezwanie o pomoc. Najbliższa jednostka, Kaidor, po dotarciu na miejsce wykrywa awarię osłon antymaterii. Nim zdążono podjąć jakiekolwiek działania, Alth’lndor eksploduje zabijając generała Teboka wraz z cała załogą.

Pretor Taris zarządza, że do czasu wyboru nowego Głównego Dowódcy Floty wszystkie związki taktyczne odpowiadają bezpośrednio przed nią. Velal kontaktuje się z sojusznikami Teboka w Senacie. W wyniku tych rozmów Senat uchwala ustawę uniemożliwiającą organizowanie spotkań wojskowych wysokiego stopnia bez zgody Senatorów.

Brak spójności w łańcuchu dowodzenia ponownie wywołuje chaos w Romulańskiej Flocie, w efekcie kilku dowódców ogłasza niezależność. Gwiezdna Flota decyduje się na wzmocnienie patroli granicznych licząc na przechwycenie zbuntowanych okrętów w razie próby ataku na Federację.

Prezydent Aennik Okeg ogłasza plany podróży na Qo’noS i spotkania z Kanclerzem J’mpokiem, chcąc znaleźć pokojowe rozwiązanie Klingońskiego konfliktu z Gorn. Jednakże nim mógł opuścić Paryż, I.K.S. Kang powrócił na Qo’noS.

Kapitan Ja?rod spotyka się z Kanclerzem i Wysoką Radą. Raporty sugerują, iż na trwającym ponad siedem godzin zebraniu Ja?rod przedstawił wyniki swojego śledztwa wskazujące na większą niż sądzono infiltracje Hegemoni Gorn przez Undine. Następnego dnia J’mpok, przy pełnym poparciu Rady, wydaje rozkaz inwazji na Hegemonię. „Koniec czekania. Koniec gadania. Jesteśmy Klingonami, ochronimy Kwadrant Alfa przed tymi qa’meH quv – tymi którzy zastępują honor hańbą. Atakujemy!”

Połączona flota Klingońsko-Oriońska szturmuje przez kilka tygodni granice Hegemoni ścierając się w walce z siłami Gorn i Nausicaan w kilku systemach. Lokalny konflikt przeradza się w wojnę na szeroką skalę.

Po inwazji Imperium Klingońskiego na przestrzeń Gorn, J’mpok wysyła wiadomość do prezydenta Aennika Okega, prosząc o wsparcie Federacji zgodnie z postanowieniami traktatu z Khitomer. W odpowiedzi Rada Federacji potępia inwazję i wzywa Klingonów do wycofania się z terytorium Hegemoni i powrót do rozmów pokojowych.

„Nie jest to pierwszy raz, gdy Klingoni zachowują się lekkomyślnie.” Wyjaśnia Astoni-Yhard, członek Rady z Grazer. „Z tego co wiemy, Klingoni uganiają się za duchami. Z jakiego powodu Undine mieliby tu być?”

Odpowiedź Klingonów była szybka i jednoznaczna. W treściwej wiadomości J?mpok wycofuje Imperium z traktatu z Khitomer i odwołuje klingońskich ambasadorów z powrotem na Qo’noS.

„Decyzja J’mpok’a jest godna pożałowania. Jednakże ma do tego prawo. Nadal będziemy dążyli do poprawy stosunków z naszymi długoletnimi przyjaciółmi z Imperium Klingońskiego.” komentuje Okeg.

Po wycofaniu się Klingonów z traktatu obywatele Federacji zostają bezceremonialnie wydaleni z Imperium. Tylko ze względu na powiązania z Qo’noS ambasador Worf zawdzięcza możliwość pozostania w Pierwszym Mieście.

Jak podają źrodła The Tellar News Service w rządzie Federacji: „J’mpok potrzebuje okrętów lojalnych Rodowi Martoka w walce z Gorn. Gdyby wyrzucił Worfa, Drex wycofałby swoje poparcie. Nie oznacza to jednak końca konfliktu między Drexem a J’mpokiem. Potrzeby Imperium mogą przeważać dzisiaj, ale jutro to już inna historia.”

Poprzedni rozdział Następny rozdział