Chronologia Star Trek Online

Autor: cinus

Rok 2393

Błyskawiczne objęcie władzy w Imperium Klingońskim przez nowego kanclerza postawiło relacje miedzy nim a innymi potęgami kwadrantu pod znakiem zapytania.
„Czy też kochałeś, czy nienawidziłeś Martoka, był on znaną jakością” – powiedziała rzecznik Gwiezdnej Floty Marie Durant. – „Po prostu nie wiemy wystarczająco dużo o J’mpoku.”

Szybko degenerujące się relacje miedzy IK a Federacją spowodowały znaczne utrudnienia w zbieraniu informacji o aktualnej sytuacji politycznej na Qo’noS’ie. Zadanie zostało dodatkowo skomplikowane przez fakt, iż jednym z pierwszych zarządzeń J’mpoka było wydalenie ambasadora Federacji z Wielkiej Sali. Ambasador Worf jest członkiem Domu Martoka i był jednym z najsolidniejszych zwolenników starego kanclerza.

Wiadomym jest, że napięcie między Martokiem a J’mpokiem rosło już od pewnego czasu. Nowy kanclerz i jego zwolennicy oskarżyli Martoka o bycie słabym przywódcą i psem Federacji. Kwestionowali oni także relacje byłego kanclerza z Worfem oraz jego chęć do negocjacji z Gornami. W odpowiedzi zwolennicy Martoka oskarżali przeciwnika o działania niehonorowe i podkopywanie autorytetu przywódcy w KSO podczas wojny.

Podczas daty gwiezdnej 70437.47, gdy trwała debata, czy należy wysłać więcej okrętów na front przeciw Gornom, napięcie sięgnęło zenitu. Wściekły na J’mpoka za jego groźby i obelgi Martok wydala go z Wysokiej Rady i rozkazuje zająć jego ziemie i tytuły. Dom J’mpoka ma być rozwiązany.

Jedynym efektem dekretu Martoka był dalszy podział w klingońskiej Wysokiej Radzie, zaś obie strony zaczęły szykować się do wojny. Walki rozpoczynają się na Qo’noSie, pojawiają się też pierwsze raporty o załogach okrętów dzielących się na frakcje. Pamiętając o szkodach wywołanych przez wojnę domową po śmierci K’mpec’a, Martok prosi swoich doradców o znalezienie pokojowego rozwiązania tego konfliktu. Podczas daty gwiezdnej 70669.86 rozkazuje on J’mpokowi stawić się na spotkanie w Wielkiej Sali. Martok rozkazuje swoim ochroniarzom, Yan-Isleth, by pilnowali drzwi i nie wpuszczali nikogo do środka. Dwie godziny później J’mpok otwiera drzwi i ogłasza, że Martok jest martwy. Tym samym J’mpok ogłasza się nowym kanclerzem Imperium Klingońskiego.

Drex, syn Martoka, wyzywa J’mpoka na pojedynek, oskarżając go o niehonorowe zabójstwo ojca. Jednakowoż Drex przez większość nie jest postrzegany jako godny następca ojca. B’vat, Arbiter Sukcsesji, odrzuca jego wniosek.

Wbrew wszystkim Drex żąda prawa do zemsty i wyzywa J’mpoka. Młodzieniec zostaje pokonany i poważnie ranny, jednak J’mpok nie decyduje się go zabić. Inni przeciwnicy J’mpoka szybko odpuszczają, a Wysoka Rada ratyfikuje jego pozycję jako nowego Wielkiego Kanclerza.

Zmiana rządu w Imperium Klingońskim jest sprawą wielkiej wagi także dla Federacji, toteż prezydent Okeg wzywa ambasadora Worfa na Ziemię w celu odbycia z nim konsultacji. Ostatecznie Federacja decyduje się na strategię typu „poczekamy-zobaczymy”, oficjalnie uznając J’mpoka i zapraszając go na spotkanie z federacyjnymi przedstawicielami. J’mpok w swej odpowiedzi przyznaje, że jest wdzięczny za propozycję Okega, jednak sprawy na Qo’noSie będą zajmowały większość jego czasu w najbliższym okresie.

Szczęśliwsze wieści dla Federacji nadchodzą z innej strony – następuje oficjalne przyłączenie Bajor i Tama Prime jako pełnoprawnych członków ZFP. Długi proces aklimatyzacji ekonomii i populacji dopiero się rozpoczyna, jednak jest on ułatwiony w przypadku Bajor przez fakt, iż ma on bardzo ciepłe stosunki z Federacją od czasu zakończenia kardasjańskiej okupacji w 2369 roku.

Jedynym wyjątkiem zostaje bar Quarka, grill, kasyno, holokabiny, sklep z pamiątkami i ambasada na DS9. Pomimo bycia oficjalną ambasadą Sojuszu Ferengi, biznes kręci się jak zwykle. Jako najlepsze miejsce do ubijania interesów w całym sektorze, bar zaczyna przynosić znaczne zyski. Quark w końcu zaczyna spełniać swoje marzenie o kupnie własnego księżyca.

Podczas jednej z pierwszych podróży jako obywateli Federacji dzieci Tama pracują z Gwiezdną Flotą nad otwarciem nowej placówki lingwistycznej na El-Adrel IV. „Dathon i Picard na El-Adrel. Picard, jego serce otwarte” – powiedziała dyrektor Meltha podczas otwarcia.

Podczas badania pozostałości gwiezdnych w pobliżu 2466 PM U.S.S. Stargazer-A nawiązuje kontakt z istotą twierdzącą, że należy do Konsorcjum Metron. Jeśli okaże się to prawdą, będzie to pierwszy kontakt z Metronami od roku 2267. Istota zgadza się wejść na pokład statku i spotkać z kapitan Romą Giordano. Wkrótce też twierdzi ona, że mimo iż młodsze rasy wciąż nie są gotowe do kontaktu, poczyniły już znaczne postępy.

Walka o prawa cywilne dla sztucznych form życia toczy się właśnie w przypadku istoty zwanej „Moriarty”. Fundacja Soonga domaga się wydania jego programu, chociaż adwokaci Gwiezdnej Floty twierdzą, iż będzie to wielkie zagrożenie dla bezpieczeństwa. Przypominają także, że program ten próbował przejąć kontrolę nad U.S.S. Enterprise-D w 2369 roku. „To po prostu uwięzienie bez procesu” – twierdzi Alyssa Cogley-Shaw, główny adwokat fundacji. – „Od kiedy to zmieniliśmy się w Kastę Obsydianową?”

Kardasjanie czynią ze swej strony wielki krok do samowystarczalności, gdy członek Rady Detapa Natima Lang podpisuje porozumienie z liderem Reman, generałem Lorix. Zgadza się on sprzedawać dilithium i ciężkie metale Kardasjanom, co z kolei pozwala zwiększyć zdolności produkcyjne ich stoczni i napędów warp. Przed końcem roku Kardasjanie zaczynają używać brokerów Ferengi do sprzedaży statków, w tym laboratoriów typu V.

Zwiększenie liczby produkowanych okrętów powoduje zwiększenie ruchu w systemie Septimus, gdzie trwają operacje górnicze Gula Madreda. Twierdząc, iż są one atakowane przez piratów, a Kardasjańskie Siły Obronne nie są w stanie dostatecznie bronić swych obywateli, Madred kontaktuje się z Lamat’Ukanem, przywódcą Jem’Hadar w kwadrancie Alfa.

Lamat’Ukan wysyła swoje oddziały do ochrony kopalni Madreda mimo protestów ze strony rządu Kardasji, który uważa obecność Jem’Hadar na swoim terytorium za zagrożenie. Madred twierdzi, że zatrudnienie prywatnej ochrony dla swojej własności i pracowników jest jego prawem jako biznesmena, a skoro Jem’Hadar nie łamią prawa kardasjańskiego i nie grożą obywatelom Kardasji, nie powinno to obchodzić Rady Detapa.

W przestrzeni romulańskiej Romulańska Organizacja Kolonijna kontynuuje pracę nad stworzeniem nowego rządu. Kilka sesji zostaje przerwanych przez kłótnie pomiędzy generał Taris a generałem Tebokiem, dotyczące głównie roli wojska w przyszłości Imperium. Tebok twierdzi, że najodleglejsze terytoria imperium, zwłaszcza te zagrożone przez Klingonów, powinny zostać poświęcone, by umocnić władzę światów wewnętrznych, Taris zaś uważa, że jest jej zadaniem walczyć za każdy świat romulański. Debata nie przynosi żadnych rezultatów.

Źródło: Star Trek Online

Rok 2393, wpis uzupełniający

List wyciągnięty z prywatnej korespondencji członka Rady Detapa, Natimy Land

Moja Wysoce Szanowana Koleżanko,
Jestem pewien, iż absolutnie nie zaskoczy Cię fakt, że nasz drogi gul Madred podpisał kontrakt z Jem’Hadar. Mogę Cię zapewnić, podobnie zresztą jak zrobiłby to sam gul, że jego umowy są bardzo precyzyjne i nigdy nie były skierowane przeciw Kardasiji, a zwłaszcza Radzie Detapa. Jego oczekiwania co do najemników są wyrażone jasno i klarownie, podobnie jak ich ograniczenia. Jem’Hadar mają tylko i wyłącznie chronić operacje górnicze w układzie Septimus.

W rzeczy samej dokumenty gula są tak perfekcyjne i ukazują tak wielkie przywiązanie do detali, że ktoś mógłby pomyśleć, iż porzucił on politykę i zajął się biznesem na całej linii. Właściwie to nigdy nie widziałem tak doskonałej dokumentacji.

Natima, bądź ostrożna. Gul Madred bardzo się natrudził, by wyjść na tak poprawnego obywatela. Moim zdaniem tylko nieuczciwi tak bardzo dbają o wizerunek zewnętrzny. Jak oboje wiemy, tylko ci kupcy mają perfekcyjne księgi, którzy mają też ich drugi zestaw.

Na zawsze oddany,
Garak

Źródło: Star Trek Online

Poprzedni rozdział Następny rozdział